Mint azt tudjuk, egy mentőszolgálat dolga, hogy gyorsan és hatékonyan segítséget nyújtson azoknak, akik egy sérülés vagy egy betegség kapcsán azonnali egészségügyi ellátásra szorulnak. Mentősként dolgozni nemcsak munka, hanem hivatás – ez elmondható mind az állami, mind a magán mentőszolgálat dolgozóira.
Az emberi életek mentése és a segítségnyújtás minden mentős számára rendkívül fontos – nap mint nap számtalan emberen segítenek, rendkívüli gyorsasággal és elszántsággal.
Vannak azonban olyan mentősök, akik nem az állami szférában helyezkedtek el, hanem magán mentősként tevékenykednek. Ugyan mindkét esetben a betegek segítése az első számú prioritás, a magán és az állami ellátás között van néhány különbség, amit érdemes közelebbről megvizsgálni.
Ebben a cikkünkben most bemutatjuk, hogy egy magán mentőszolgálat miben különbözik a – talán jobban ismert – állami mentőtől.
Mit értünk pontosan mentőszolgálat alatt?
Általánosságban, a mentőszolgálat egy olyan szervezet, aminek a legfőbb prioritása a segítségnyújtás – feladatuk, hogy a bajba jutottaknak sürgősségi ellátást nyújtsanak. Életveszélyes állapot esetén fő céljuk a beteg állapotának stabilizálása és a mihamarabbi kórházba szállítása, hogy teljes körű ellátásban részesüljön.
A mentősök egyik legismertebb feladatköre a betegszállítás, hiszen az esetek jelentős részében a kórházba történő eljutásban vannak az emberek segítségére. Azonban, mielőtt ez megtörténne, a beteg állapota minden esetben stabilizálásra kerül, hogy az utazás komplikációktól mentesen menjen végbe.
Végezetül pedig a segélyhívások megfelelő kezelése is a mentősök feladatkörébe tartozik. Ilyen lehet az aggódó hozzátartozók vagy éppen maga a beteg tanácsokkal történő ellátása, hogy mivel tudják segíteni a mentősök munkáját, vagy hogy van-e esetleg valami, amit a szakemberek érkezéséig alkalmazzanak (pl. stabil oldalfekvés).
Mi a helyzet a magán mentőszolgálattal?
Az állami mentővel egyetemben a magán mentőszolgálat fő küldetése szintén a betegeknek történő segítségnyújtás, azonban a két szektor között van néhány különbség.
Míg az állami mentősök leginkább a sürgősségi betegellátásra és a vészhelyzetekre specializálódtak, a magán mentőszolgálat inkább a betegápolás és a betegszállítás körében tevékenykedik.
A magánmentő igénylése előzetes egyeztetés alapján történik, a sürgősségi betegellátásban az Országos Mentőszolgálat jeleskedik.
Fontos különbség még, hogy az Országos Mentőszolgálat járművei használnak megkülönböztető jelzést, azaz villogó kék fényjelzést és szirénát. Ebből kifolyólag a KRESZ előírásoknak megfelelően az autósoknak kötelezően meg kell adniuk a mentőautó számára az elsőbbséget és biztosítaniuk kell az akadálymentes továbbhaladását.
Amiben a magán mentő különbözik
A fentebb említett különbségekből következtethetünk arra, hogy az állami mentőszolgálat a vészhelyzetek, az életveszélyes és a sürgős betegellátás területén remek szolgáltatást képesek nyújtani, míg a magán betegszállítás olyan betegek számára lehet remek választás, akiknek az állapota stabil, viszont önállóan nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak eljutni a szükséges kezelésekre és vizsgálatokra.
Vessünk egy pillantást közelebbről arra, hogy milyen területeken különbözik a magán mentő az államitól!
Pontosság és gyorsaság
Az állami mentősöket leginkább sürgős esetekhez riasztják és azok a betegek élveznek prioritást, akik életveszélybe kerültek. Egy stabil állapotban lévő beteghez a segítség később juthat el, különösképp akkor, amikor az állami mentősök jelentősen le vannak terhelve.
Mivel a magán betegszállítást előzetes egyeztetés során lehet igényelni, egy vizsgálatra való eljutásban ők hatékonyabb segítséget tudnak nyújtani, hiszen a megbeszélt időpontban, pontosan és gyorsan érkeznek a betegért.
Modern felszereltség
A magán mentőautók esetében minden egyes gépjármű modern és korszerű eszközökkel van ellátva, hogy a betegek biztonságos és felkészült környezetben jussanak el az úti célhoz. Ide tartozhat például a szintezhető fekvőágy vagy a szükség esetén hasznosnak bizonyuló oxigénpalack, de egy magán mentőben helyet kapnak a különböző, kényelmet biztosító tárgyak is: ilyenek lehetnek a különböző párnák és a pokrócok vagy éppen a fűtés és a légkondicionáló is.
Kiegészítő szolgáltatások
Míg az Országos Mentőszolgálat feladata a betegek kórházba szállítása és az elsősegélynyújtás, a magánszférában találkozhatunk egyéb, kiegészítő szolgáltatásokkal.
Ide tartozik a betegek elkísérése az osztályra és a rendelőbe, illetve a kórházon belüli kiigazodásban való segítségnyújtás is. Egy magán betegszállító cég a pácienst akár meg is várja, amíg vizsgálaton végez és a hazajutásban is ugyanúgy a segítségére van, mint az eljutásban – emellett pedig az egyéb teendőkben, például a gyógyszerek kiváltásában is támogatja a pácienst.
Költségbeli különbségek
Végül, de nem utolsósorban, elengedhetetlen a magán mentőszolgálat anyagi vonzatának a megemlítése.
A magán betegszállítás szolgáltatás az államival ellentétben fizetős, így az utazásnak minden esetben díja van, ami függ a távolságtól, illetve attól is, hogy a beteg igényli-e azt, hogy haza is szállítsák őt. A költség fejében viszont pontos, kényelmes és szakmailag kimagasló szolgáltatásban van része minden betegnek, aki magán betegszállítást igényel.
Ezért más az MV Betegszállítás
Mi az MV Betegszállításnál rendkívül fontosnak tartjuk, hogy a hozzánk fordulóknak ne csak a legmagasabb színvonalú szakmai segítséget nyújtsuk, hanem emberséges és méltóságos bánásmódot is.
Aki betegszállítást igényel, egy kiszolgáltatott állapotban fordul mindig hozzánk, mi pedig a legnagyobb tisztelettel igyekszünk segíteni. Az empátia és a lelki támogatás is ugyanolyan fontos részei a beteg jóllétének, hiszen a kiegyensúlyozott és nyugodt lelkiállapot jelentősen hozzá tud járulni a mihamarabbi felépüléshez és az állapot javulásához.
Ha Ön is szeretne empatikus és magas színvonalú betegszállítást igényelni saját maga vagy egy kedves hozzátartozója számára, forduljon hozzánk bizalommal!